Izbeljivanje zuba
DA LI BELJENJE ZUBA MOŽE DOVESTI DO BELIH ZUBA?
Da li izbeljivanje zuba može dovesti do belih zuba – prvog kriterijuma lepote?
Sigurno se pitate zašto neki ljudi imaju prirodno baš bele zube, a moji su žuti.
Tajna je u gleđi zuba. Gleđ zuba je na površini zuba, i ona prekriva ustvari dentin u unutrašnjosti zuba koji je žut.
Kod nekih osoba gleđ je izuzetno tanka, i boja žutog dentina preovladjuje. Dok osobe sa izuzetno belom bojom zuba imaju deblji sloj gleđi. Na boju zuba utiču i genetika, razni poremećaji u rastu i razvoju, kao i upotreba nekih lekova.
Izbeljivanje zuba je najbrže i najlakše estetsko rešenje za vaš osmeh.
ZAŠTO ZUBI SA GODINAMA POSTAJU ŽUĆI?
KOJI MEHANIZMI DELUJU U SAMOM PROCESU IZBELJIVANJA ZUBA?
Prilikom izbeljivanja zuba dolazi zapravo do stvaranja novih hemijskih jedinjena. Ta jedinjenja naše oko vidi kao svetliju boju. U toj hemijskoj reakciji nema stvaranja jedinjenja koja su štetna po zube, ili izvlačenja nekih supstanci iz gleđi ili dentina vaših zuba.
Tako da je ceo proces bez ikakvog oštećenja gleđi ili dentina.
Svaka osoba ima drugačiju količinu pigmenata u zubima. Koliko ima pigmenata da se veže i pretvori u to jedinjenje toliko će se zub maksimalno izbeleti.
Ordinacijsko izbeljivanje zuba postiže vidljiv efekat, za kratko vreme – za 3 do 4 nijanse belji zubi. Realnost je da trajanje postignute boje, ipak, u mnogome zavisi od vaše higijene, kao i od vaših navika. Od konzumiranja cigareta, pojedinih namirnica i začina, kao i prebojenih pića kao što su kafa, čajevi, crno vino, gazirana pića itd.
BENEFITI BELJENJA ZUBA
- Pouzdana metoda
Izbeljivanje zuba u stomatološkoj ordinaciji je sigurno. Kada u prodavnicama kupite komplet za izbeljivanje zuba, nikada ne znate šta zaista kupujete i da li je proizvod dobar za vaše zube ili ne. Stomatolog vidi vaše zube. Beljenje radi stručno lice koje tačno zna šta treba uraditi da bi se postigli najbolji rezultati, da li je uopšte moguće raditi beljenje i kako se ponašati nakon beljenje.
- Brži rezultati
Za razliku od kućnih metoda za beljenje, profesionalno beljenje zuba može vam promeniti ceo osmeh u roku od sat vremena. Ne morate da čekate nedeljama da biste videli promenu izgleda zuba, što je velika prednost.
KOJE VRSTE IZBELJIVANJA ZUBA POSTOJE?
Кoncentraciji gelova koji se koriste u svrhu beljenja
Dužini trajanja procesa beljenja
Оrdinacijsko beljenje je pod kontrolom stomatologa
KUĆNO IZBELJIVANJE ZUBA
Ono podrazumeva uzimanje otiska gornje i donje vilice u prvoj poseti, dok se u narednoj poseti dobija individualna folija – tray, u koju se stavljaju gelovi nižih koncentaracija – 10,16, maksimum 22 % karbamid peroksida, i nosi se noću.
Uglavnom kroz 2 do 3 nedelje dobijate željenu nijansu.
IZBELJIVANJE ZUBA U ORDINACIJI - PROFESIONALNO IZBELJIVANJE
Ordinacijsko izbeljivanje zuba koristi koncetrisaniji gel u odnosu na gelove dostupne za kućnu upotrebu. U pitanju je 38% karbamid peroksid ili vodonik peroksid, a pre same procedure je obavezna zaštita gingive. Pre izbeljivanja zuba uvek je potrebno da budu uklonjeni kamenac i meke naslage ukoliko ih pacijent ima.
Plombe , krunice i fasete se ne mogu izbeljivati, ali se beljenje zuba koristi kao pretpriprema za neke kasnije procedure. Vrlo često se izbeljuju zubi pre stavljanja faseta, ili ako se rade krunice samo na nekim zubima, a želite belju boju krunica, da bismo postigli boju koju želite, belimo zube na koje se ne stavljaju krunice.
I kućno i ordinacijsko izbeljivanje zuba se radi na spoljašnjoj površina zuba, i tako se izbeljuju samo vitalni zubi (oni zubi čiji živac nije izvadjen), dok se izbeljivanje mrtvih, odnosno lečenih zuba radi kroz unutrašnjost zuba.
Lečeni, odnosno avitalni zubi su oni zubi kojima je izvađen živac. Oni vremenom mogu da potamne, što postaje vidljivo i primetno pri smehu ili govoru. Tada se odlučujemo na izbeljivanje samo tog zuba.
Proces izbeljivanja avitalnog zuba započinje rentgenskim snimkom, da bismo utvrdili da je zub uspešno izlečen, i da nema nikakvih procesa u kosti. Nakon toga se uklanja stara plomba i u unutrašnjost zuba se stavlja vatica sa gelom (3% vodonik peroksida). Vatica sa izbeljivačem se menja uglavnom na 5 dana, sve do postizanja željene boje zuba.
izbeljenih zuba
ocena na Google-u
ocena navidiku.com (4.7)
DA LI POSTOJE KONTRAINDIKACIJE ZA BELJENJE ZUBA?
- Veliki karijesi i destrukcija zuba
- Parodontopatija
- Trudnoća - iako nije klinički dokazano smatra se kontraindikovanim jer ne može nijedna studija za lekove ili neke medicinske proizvode da se vrši na trudnici.
NAŠ TIM STOMATOLOGA
IZBELJIVANJE ZUBA CENA
Nemojte pasti na priču da će vam neka četkica, krema, lampa izbeleti zube, jer čak i da uspe materijal koji se koristi nije isti kao onaj koji koristmo u ordinaciji i ako se nepravilno nanese može oštetiti i sluzokožu usta. Takođe glavni benefit izbeljivanja zuba u ordinaciji jeste što imate doktora koji će vas kroz ceo proces lagano sprovesti.
Izbeljivanje zuba je brz, efikasan i jednostavan način da vaš osmeh postane blistav, bez ikakvih oštećenja. Ceo proces traje sat vremena i nakon toga nastavljate dalje da funkcionišete kao i pre. Izbeljivanje zuba je jedna od čestih intervencija i apsolutno je bezbolna.
NAJČEŠĆA PITANJA VEZANA ZA IZBELJIVANJE ZUBA
Da li izbeljivanje boli?
Da li se uništava gleđ zuba?
Ne. Postoji uvreženo mišljenje da se hemijskim supstancama koje se koriste za izbeljivanje zuba nagriza gleđ, ali to je apsolutno netačno. Samom hemisjkom rekcijom se dobijaju jedinjenja koje naše oko percepira kao svetliju boju.
Šta sme da se jede i pije posle izbeljivanja zuba?
Savetuje se da se nakon ordinacijskog izbeljivanja zuba, bar 5 dana izbegavaju koliko je to moguće obojena hrana i napici. A kada se bele zubi u kućnim uslovima da se takođe pripazi na ishranu i piće dok se nose folije za beljenje.
Koliko traje efekat izbeljenih zuba?
Iako za vrlo kratko vreme možete postići i do 4 puta svetliju nijansu, realnost je da trajanje postignute boje, ipak, u mnogome zavisi od vaše higijene, kao i od vaših navika. Vrlo je individualno. Od konzumiranja cigareta, pojedinih namirnica i začina, kao i prebojenih pića kao što su kafa, čajevi, crno vino, gazirana pića itd.