Iako je gleđ koja pokriva zube najtvrđe i najmineralizovanije tkivo u telu, njena snaga ipak ima svoje granice. Padanje, udarac u lice ili žvakanje tvrde hrane – posebno ako zub već ima neki kvar – mogu dovesti do pucanja ili loma zuba.
Da li je lom zuba hitan stomatološki slučaj? Da, jeste – čak i ako taj polomljeni zub ne izaziva bol. Bez odgovarajućeg tretmana, oštećen, napukao ili polomljen zub do korena može izazvati dodatne probleme u budućnosti.
Srećom, postoji mnogo načina na koje stomatolog može da popravi oštećenje zuba. Nastavite da čitate da biste saznali koje metode za saniranje napuklog ili polomljenog zuba.
Fraktura zuba – klasifikacija
Oštećenje ili fraktura zuba se može klasifikovati u pet glavnih kategorija:
- Mikropukotine na gleđi: To su tanke, gotovo neprimetne linije na spoljnoj površini zuba. Obično su bezbolne i retko uzrokuju ozbiljne probleme.
- Fraktura zubne kvržice: Ova vrsta oštećenja javlja se oko plombi i obično ne izaziva jake bolove.
- Polomljen zub: Karakteriše ga pukotina koja se proteže od površine zuba do ispod nivoa desni, i često dovodi do podele zuba na dva dela. Bolove obično izaziva upravo deo zuba koji se pomera, ali ga desni drže da taj deo ne ispadne.
- Vertikalna fraktura korena zuba: Ovi prelomi su prisutni ispod nivoa desni i protežu se ka površini zuba. Vertikalno pucanje zuba obično ne izaziva simptome, osim u slučaju infekcije.
Šta raditi kada pukne zub ili se skroz polomi?
Ako primetite da imate puknut, okrnjen zub ili je došlo do preloma, posetite stomatologa što je pre moguće. U suprotnom, postoji rizik da se stanje zuba dodatno pogorša ili da se inficira. Inficiran zub može dovesti do njegovog potpunog gubitka.
U međuvremenu, pokušajte sledeće mere za samostalnu negu:
- Ako vas zub boli, uzmite lek protiv bolova prema uputstvu kako biste ublažili bol dok ne odete kod zubara.
- Ne stavljajte nikakve lekove (kao što su aspirin ili oralni analgetici) direktno na zub. Isperite usta slanom vodom.
- Ako je pukotina izazvala oštru ili nazubljenu ivicu, prekrijte je komadićem žvakaće gume bez šećera kako biste sprečili da vam iseče jezik ili unutrašnjost usne ili obraza.
- Ako je moguće, izbegavajte da jedete dok ne posetite stomatologa. Ako ipak jedete, birajte meku hranu i nemojte žvakati sa polomljenim zubom.
- Ako dođe do krvarenja, lagano ugrizite gazu ili kesu sa čajem oko 10 minuta.
Kako se leči fraktura zuba?
Tretman za slomljen ili napukao zub zavisiće od toga koliko je oštećenje ozbiljno. Glavni faktor koji utiče na mogućnost popravke slomljenog zuba jeste tačno mesto loma ili do kog niova desni je pukao.
Ako je lom površan ili je samo mali deo gleđi otpao, popravka obično može biti obavljena jednostavno tokom jedne posete stomatološkoj ordinaciji, i postoji dobra šansa da će zub moći da se sačuva u celini. Situacija postaje komplikovanija kada lom doseže do desni.
Najčešće se lome zubi koji već imaju karijes ili su prethodno endodontski tretirani (kojima je izvađen živac), ili su opterećeni velikim plombama. Čak i susedni zubi sa velikim plombama svojim pritiskanjem na zdrav zub mogu da izazovu prelom.
Evo nekoliko rešenja koje vaš stomatolog može da predloži kada dođe do frakture zuba:
Plombiranje zuba
Kada je pukotina na zubu mala, stomatolog može odlučiti da popravi izgled i funkcionalnost zuba koristeći punjenje od kompozitne smole koja se poklapa sa bojom vašeg zuba. Postupak je jednostavan i obično ne zahteva anesteziju zuba. Da bi se plomba stavila na oštećeni deo zuba, stomatolog prvo blago obradi njegovu površinu kako bi je učinio hrapavom, zatim nanosi lepak na zub, a potom plombu u boji zuba.
Lečenje kanala korena zuba
Ako pukotina doseže sve do linije desni i zub je oštećen sve do živca uglavnom zbog već prisutnog karijesa, preporučuje se endodoncija. Tokom ovog postupka, stomatolog čisti i dezinfikuje korenski kanal, nakon čega se mesto leči. Stomatolog će potom obnoviti zub postavljanjem zubne krunice kako bi povratio punu funkcionalnost i čvrstinu zuba.
Dentalna krunica
U slučaju ozbiljnijeg oštećenja zuba i onda kada ne može da se stavi plomba na takav zub, stavlja se metalokeramička ili bezmetalna krunica. Ovaj čvrsti omotač, koji je izuzetno izdržljiv, montira se na oštećeni zub kako bi se obnovila njegova funkcionalnost i zaštitila od budućih oštećenja. Nekada je potrebno uraditi i livenu nadogradnju ili fiber kočić da bi se ojačao zub i tek onda se postavlja krunica. Proces izrade krunice je bezbolan i omogućava savršeno prilagođavanje, obezbeđujući idealan oblik i veličinu za vaš zub.
Zubni implant
Nažalost, ako je pukotina na zubu ispod linije desni i popravka nije moguća, možda će biti potrebno vađenje zuba. Ipak, postoji rešenje u vidu dentalnih implanta. Zubni implant se postavlja u vašu vilicu i zatim se na njega stavlja zubna krunica kako bi se dobio prirodan izgled zuba.
Fraktura zuba: Zaključak
Iako je gleđ najtvrđe tkivo u našem telu, ona nije neprobojna za oštećenja izazvana padom, udarcem ili žvakanjem tvrde hrane.
Važno je shvatiti da je svaki lom zuba potencijalno hitan slučaj, jer ignorisanje može dovesti do daljih komplikacija, čak i ako lom ne izaziva bol. Moderne stomatološke tehnike omogućavaju uspešno saniranje različitih vrsta fraktura zuba, od mikropukotina do ozbiljnih lomova koji zahvataju koren zuba.
Prevencija je ključ, ali kada do loma dođe, pravovremeni stomatološki tretman može spasiti zub i sprečiti dalje probleme. Nemojte odlagati posetu stomatologu ako primetite bilo kakvo oštećenje na zubima.
Na raspolaganju su razne opcije, od jednostavnih popravki do složenijih procedura kao što su onleji, inleji viniri, krunice ili čak dentalni implanti, koje mogu povratiti funkcionalnost i estetiku vaših zuba.
Često postavljana pitanja
Koje su posledice ako se slomljeni zub ne sanira?
Nelečeni slomljeni zubi mogu dovesti do daljeg propadanja, infekcije i oštećenja. Važno je potražiti profesionalni tretman kako bi se izbegle ozbiljne komplikacije poput infekcija pulpe ili kanala korena ili infekcije okolnog tkiva.
Koje su vrste fraktura zuba?
Lomovi zuba mogu biti veoma različiti, uključujući površinske pukotine, frakture vrhova zuba, odlamanje, potpune pukotine, cepanje zuba i vertikalne frakture korena. Tretman zavisi od vrste loma.
Kako stomatolozi obično popravljaju slomljen zub?
Tretman zavisi od težine loma. Opcije uključuju dentalno punjenje, plombe, fasete, krunice ili implante. Teži slučajevi mogu zahtevati hirurške intervencije.
Šta treba odmah da uradim ako mi se zub slomi?
Ako vam se zub slomi, potrebno je da što pre posetite zubara kako biste sprečili dodatne probleme. Izbegavajte žvakanje na strani gde je zub slomljen.
Koji su uobičajeni uzroci pucanja zuba?
Zubi mogu pući zbog trauma, žvakanja tvrdih predmeta, karijesa, škripanja zubima (bruksizam) i loše oralne higijene ili već lečenih zuba, ali onih koji nisu zaštićeni krunicama. Redovni pregledi mogu pomoći u očuvanju čvrstoće zuba i sprečavanju pucanja.
Kako mogu da znam da li mi je zub slomljen?
Simptomi slomljenog zuba uključuju vidljive pukotine ili odlamanje, bol prilikom ugriza ili žvakanja, osetljivost na temperaturu, otok oko zuba i grub ili oštar osećaj kada se dodirne jezikom.
Šta da radim ako nisam siguran da li mi je zub slomljen?
Ako sumnjate na lom, ali ne osećate bol, i dalje je mudro posetiti stomatologa. Neki lomovi možda neće doći do nerva zuba i stoga neće boleti, ali i dalje zahtevaju profesionalnu pažnju.